Dornova metoda pro psy

Dornova metoda pro psy navozuje nejen balanci v pevné složce, ale také významně ovlivňuje psychiku zvířete, kdy po fyzické úlevě nastává i úleva psychická. Mezi nejčastější problémy, které dokáže Dornova metoda pro psy řešit patří nesprávné postavení kostí v kloubním pouzdru, rotace a propady obratlů, posuny křížové kosti a pánve, blokády krční páteře a týlní kosti, ztuhlost psího těla a další kombinované problémy psího kosterního aparátu. Pomocí Dornovy metoda je celostně ošetřena psí páteř, klouby a měkké tkáně a jsou usazeny všechny složky kosterní soustavy do správné fyziologické polohy.

VZNIK CHYBNÉHO POSTAVENÍ KOSTÍ V PSÍM TĚLE

Dornova metoda pro psy ve sportovním zatížení

V psích sportech dochází často ke zraněním. Každé zranění a chybný vzorec pohybu, ovlivňují stav psí páteře a kloubů. Při zátěži a tréninku,  se posuny kostí projevují různě. Kulhání psa, výkon a ochota psa k práci. Někdy se zdravotní stav psa jeví jako bezproblémový, ale při náhodném či cíleném doteku začne pes projevovat zvýšenou citlivost.

Dornova metoda pro psy po operacích a velkých úrazech

Při operacích je pes uveden do narkózy. V tomto stavu jsou vyblokovány ochranné mechanismy svalového korzetu, který chrání správnou polohu kostí. K posunům kostí v psím těle dochází při nešetrné manipulaci v narkóze, při pokládání zvířat do operační polohy bez dostatečné fixace páteře a následně při chybné manipulaci majitelů s bezmocným zvířetem. K druhotným komplikacím patří také jizvy a srůsty, které svým tahem ve fasciích ovlivňují postavení kostí a kloubů v psím těle.

Dornova metoda pro štěňata

Tato šetrná rehabilitační technika je vhodná pro psy od narození. Stejně tak může Dornova metoda pro psy pomáhat při vývoji kloubů, kdy při systematickém a jemném ošetření můžeme zvrátit nepříznivý vývoj kloubů. Navíc správná poloha kostí v psím těle je ve štěněcím věku nesmírně důležitá. Jen tak se může organismus vyvíjet bez nebezpečí vzniku deformací díky získaným mechanickým posunům.

Dornova metoda pro psy v domácím prostředí

Majitelé psů společenských plemen si mnohdy neuvědomují, jak může manipulace se psím tělem ovlivnit zdravotní stav psího kamaráda. K nejčastějším chybám patří nešetrné utírání tlapek, trhání a zvedání za ocas, trhání za obojek, použití flexi vodítka u aktivních psů, nakládání do auta bez respektu k potřebám psa, pohyb na plovoucích podlahách, skoky z nábytku u malých plemen. Všechny výše uvedené úkony dlouhodobým opakováním poškozují psí páteř a psí klouby. Pozornost je třeba věnovat taky výběru psích salonů. I zde může nešetrné zacházení s pejskem, vyvazování či neuvážené používání šibeničky poškodit psí opěrný aparát.

Dornova metoda pro psy z množíren a útulků

Při záchraně psů z množíren je tato manuální terapie pro psy, obrovskou pomocí při celkovém ošetření psů ve velmi špatném fyzickém i psychickém stavu. Tito pejsci byli zavřeni v malých prostorech, bez možnosti pohybu, nekvalitně živeni a vystaveni psychické zátěži. Dornova metoda pomáhá k návratu do fyziologického stavu a řeší i psychické vzorce v pamětích tkání. Práce s těmito pejsky, patří k velmi náročným a je zapotřebí citlivosti a zodpovědnosti terapeuta.

Zdroj: Andrea Dunová

Článek byl publikován v DORNOVA METODA PRO PSY A KONĚ.

Comments are closed.