BOVENOVA TECHNIKA

Bowenova metoda

Bowenova terapie, známá též jako Bowenova tlaková masáž ohromila lékaře a terapeuty po celém světě. Tato metoda pochází z Austrálie a nese jméno svého autora Toma Bowena.

Ten ji začal praktikovat v Austrálii již v roce 1982.

Jemnými a přesně danými pohyby nejdříve pomohl své manželce, která trpěla astmatem. Poté techniku aplikoval i v místním fotbalovém klubu, kde působil jako pomocný lékař, zdarma pak ošetřoval těhotné ženy a děti. Úspěšnost techniky Toma Bowena se pohybovala kolem 90%. Brzy se stal velmi  vyhledávaným odborníkem a ošetřil až 13 tisíc klientů ročně. Jeho metoda zaujala i Australské úřady. Tato účinná technika totiž nebyla nijak provozně náročná, stát ji tak brzy zařadil mezi oficiálně uznávané techniky pro uzdravení organismu.

Tato jemná dotyková technika spouští přirozené regenerační a ozdravné mechanismy těla a přesto, že je neinvazivní, dokáže vyléčit nebo zmírnit řadu fyzických i psychických problémů. Ve světě je oblíbená již přes 30 let, zajímavé ale je, že nikdo dodnes neodhalil, proč má tak zázračné účinky.

V roce 1997 ji v České republice prezentoval Jack Ruddock, který se spolu se svou ženou podílel na zdokonalování terapie i na vymýšlení dalších podobných technik. Dnes má tato technika akreditaci Ministerstva školství a hojně se využívá k řešení nejrůznějších problémů.

Co je Bowenova metoda?

Je to jemná doteková technika, která navrací tělu jeho přirozenou rovnováhu. Jemný a přesně vyvinutý tlak pomáhá stimulovat krevní a lymfatickou cirkulaci, dráždí energetické dráhy a spouští očistný proces. Tělo se tak díky této technice zbavuje všech odpadních látek, což má pozitivní vliv na léčbu onemocnění i na psychickou pohodu. Uvolňuje napjaté svaly i stres, pomáhá obnovovat i správné držení těla. Působí pozitivně na fyzikální, chemické i psychické úrovni. To, proč má tato technika tak výborné výsledky ale není dodnes známo. Předpokládá se, že spouští tvorbu vnitřních opiátů, které mají mimořádné ozdravné účinky, ani sám autor terapie ale přesné fungování terapie neumí popsat. Bowenova terapie je jako dar tělu, které, pokud to potřebuje, ho využije přesně tam, kde je potřeba.

Jak to funguje?

Základem Bowenovy terapie je speciální technika – tzv. Bowenův pohyb. Tento pohyb je založen na jemné manipulaci s vrstvami kůže a podkožím a pomáhá příznivě ovlivňovat napětí svalů. Samotný Bowenův pohyb má tři fáze. V té první dojde k nahrnutí kůže přes sval, vedle svalu je poté vyvinut jemný nebolestivý tlak, který trvá několik sekund, ve třetí fázi se pak valivým pohybem vyrovná vzniklá kožní řasa a kůže se vrátí na původní místo. To vše se děje přesně ve stanoveném pořadí na konkrétních místech.

Bowenova masáž může pomoci s depresemi, bolestmi svalů i neplodností. Může se využít  bolesti zad, nohou i pro lepší hojení po úraze. Blahodárně působí také na trávicí trakt i ledvinové potíže, pomoci může i s migrénou či astmatem.

Bowenova terapie funguje globálně, ale jako každá holistická terapie totiž vychází z celkového pohledu na člověka. Důležité jsou tak stravovací návyky pacienta, jeho životní styl a vaší osobnost po duševní, fyzické i duchovní stránce.

Zásady úspěšné terapie

Bowenova terapie je detoxikační metodou, doporučujeme po ní proto vydatně pít, aby organismus pohodlně vyloučil všechny uvolněné odpadní látky. Naplánujte na den, kdy vás nečekají žádné zátěžové a stresové situace, pět dní před a pět dní po terapii velké fyzické zátěži V den terapie i pár dní po ní se nekoupejte v příliš horké vodě ani nenavštěvujte saunu, extrémní teploty totiž mohou působení terapie zbrzdit. To vše pomůže správnému proudění energií v těle a urychlí ozdravný proces. Počet sezení je velmi individuální,

 

Článek byl publikován v BOWEN - MYOFASCIÁLNÍ TECHNIKA PODLE BOWENA.

Comments are closed.