Pravidelné odčervování zbaví Vaše miláčky parazitů a zároveň přeruší vývojový cyklus parazitů dříve, než jejich vajíčka nebo larvy kontaminují prostředí. Tím se sníží nejen riziko nakažení zvířat, ale i Vás a Vašich dětí.
Jaký je výskyt těchto nemocí u lidí?
Protože se dlouhá léta na tyto nemoci “zapomínalo” a v České i Slovenské republice podrobnější statistika na větším souboru lidí chybí, můžeme Vám nabídnout jenom několik málo čísel. Musíte mít ale na paměti, že o problému se všeobecně málo ví. Většinou se příznaky onemocnění zaměňují za sezónní chřipku, letní průjmy apod.. Proto velké množství případů zůstává nezjištěno. Obecně je ale známo, že u nás je nízký výskyt (několik případů ročně) dipylidiózy, echinokokózy, a ankylostomózy.
Více informací nalezneme u larvální toxokarózy (škrkavka psí a kočičí). V minulém roce například bylo v ČR z 8000 vyšetřených lidí zjištěno 720 nových případů.
V sousedním Rakousku je ročně potvrzeno více než 70 nových případů larvální toxokarózy, ale zároveň předpokládají, že skutečný výskyt představuje několik set nemocných ročně (že do kontaktu s parazity přijde více osob, u nichž však nákaza probíhá bez příznaků). Rakouské studie dále tvrdí, že v běžné populaci je larvami škrkavek nakažen každý 30 člověk. Z veterinářů je pozitivní každý třetí.
Jedna britská studie připisuje larvální toxokaróze ročně 50-200 případů oslepnutí, 30000 případů astma a 12000-15000 případů epilepsie.
ZDROJ: www.bayer-veterina.cz